Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia w lekcjach na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentrację uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie. Tak też było w naszej szkole. Już po raz kolejny 8 listopada w naszej szkole również obchodziliśmy dzień zdrowego odżywiania i gotowania . Ogólnopolski program ŚNIADANIE DAJE MOC jest elementem edukacji zdrowotnej i  rozwijaniem jednocześnie  kompetencji kluczowych uczniów.

Najważniejszymi celami tego programu są:

 • zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,
 • przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
 • Propagowanie zdrowego stylu życia

 Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami przygotowali dla siebie pyszne pożywne śniadanie i wspólnie je uroczyście  zjedli. Na   stołach zagościły więc kanapki ,koreczki, płatki, mleko, jogurty, warzywa i owoce. Wszystko było pięknie podane z zachowaniem estetyki i wysokiej kultury zachowania się przy stole. Działania uczniów obserwowała dyrekcja naszego  Ośrodka .Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w projekcje.Co radzą eksperci?

12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka

W dniu 08.11.2019r o godzinie 11:11 uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomsku przystąpili do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Wzorem ubiegłego roku, cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycję tą zamierzamy kontynuować w kolejnych latach.

ZESPÓŁ „SILNI I ZDROWI” ZAWSZE GOTOWI…………

Kolejnym etapem projektu edukacyjnego „Zdrowo jem….więcej wiem” było przygotowanie  i konsumpcja szaszłyków owocowych przez uczniów w świetlicy szkolnej.

Zajęcia poprzedziła rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców,  ich dobroczynnego wpływu  na zdrowie, oraz zasad higieny przygotowania posiłków owocowo - warzywnych

W myśl hasła : zdrowie to super przygoda, zespół uczniów w czapkach kucharskich i fartuchach kuchennych  przygotował kolorowe owocowe szaszłyki. Największą radość sprawiło dzieciom krojenie owoców i nakładanie ich na drewniane patyczki .

Bardzo istotne  było również  pokazanie  dzieciom jak ważna jest aktywność fizyczna i jaki wpływ ma ruch i ćwiczenia na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka. Regularne uprawianie sportu kształtuje gibkość i skoczność, i ogólną wytrzymałość, a także przyczynia się do utrzymania właściwej pozycji ciała. Dzięki ćwiczeniom dzieci uczą się jak działa ich własne ciało oraz ćwiczą umiejętności pracy w grupie. Po zakończonej pracy dzieci  z nauczycielami bawiły się   w rytm piosenki „Owocowa gimnastyka” wykonując różnorodne ćwiczenia gimnastyczne .

Następnie nastąpiła konsumpcja przygotowanych samodzielnie szaszłyków.

Nauczyciele prowadzący:

Koordynator projektu: Renata Czorny

Nauczyciel współpracujący : Teresa Knaś

PROJEKT EDUKACYJNY

„ZDROWO JEM…….   WIĘCEJ WIEM”

Podstawowa  Szkoła Specjalna:  klasy I –III ,  oraz świetlica szkolna biorą udział w projekcie edukacyjnym „Zdrowo jem…….więcej  wiem” organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornahauser -  Dudy. Jest to już X edycja programu i obejmuje rok szkolny 2019/2020.

„Za wiedzę i wychowanie składamy podziękowanie”

       Takimi słowami 14.X.2019r. uczniowie SOSW w Radomsku powitali dyrekcję, swoich nauczycieli oraz zaproszonych gości, którzy przybyli na uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

      Na początku Pani dyrektor Katarzyna Morga powitała i przedstawiła zacnych gości, którym bliskie są sprawy edukacji oraz wychowania i troski o młode pokolenie i jego przyszłość:

 • Panią Elżbietę Górka - wizytator Kuratorium Oświaty – delegatura w Piotrkowie Trybunalskim,
 • Pana Jakuba Jędrzejczyka – wicestarostę powiatu radomszczańskiego,
 • Panią Ewę Gajzler – członka zarządu powiatu radomszczańskiego,
 • Panią Wiolettę Bąk- Kempa - rzecznik powiatu radomszczańskiego,
 • Pana Fabiana Zagórowicza - członka zarządu powiatu radomszczańskiego,
 • Panią Małgorzatę Krupską – Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Radomska,
 • Panią Joannę Olczyk- przedstawicielkę biura poselskiego Poseł Anny Milczanowskiej,
 • Panią Katarzynę Chybałę - prezes Stowarzyszenia Koniczynka,
 • Panią Darię Bobrow – Stowarzyszenie Koniczynka,
 • Pana Wiesława Kamińskiego – prezesa Fundacji Przyjazna Planeta,
 • Pana Marcina Kwartę – prezesa Fundacji FotoPOzytyw,
 • Radę Rodziców,
 • Koleżanki i kolegów, byłych dyrektorów Pana Lucjana Basiaka, Aleksandrę
 • Żarnecką, Annę Bartkiewicz i Cezarego Bartnika,
 • Sponsorów i fundatorów - przyjaciół wspierających działania,
 • Grono pedagogiczne oraz wszystkich obecnych i emerytowanych pracowników,
 • Uczniów i ich rodziców.

        „Być nauczycielem, to wyróżnienie ale jednocześnie ogromna odpowiedzialność.”

 Takimi słowami  Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom. 

Życzyła  niesłabnącej energii, niewyczerpanych pokładów ciepła, czułości i mądrości, wielu sukcesów i satysfakcji.

              „Życzę Wam również szacunku, którego jesteście godni.”

Następnie w uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno – wychowawczej Pani Katarzyna Morga i wicedyrektor Wiktoria Sztuk wręczyły nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi.

        Kolejny miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie wybranych przez uczniów nauczycieli zaszczytnym tytułem „Belfer Roku  2019”, którymi zostali Pani Joanna Dratwa, Pani Renata Piskorz i Pan Jarosław Jałkiewicz. Wybrani nauczyciele obiecali dumnie nosić przyznany tytuł i z „uśmiechem” wypili gorzki napój.

       Podczas uroczystości wręczono również „Biedronki Dobroczynności”. Jest to nagroda przyznawana od 2014r. firmom i instytucjom wspierającym inicjatywy i działania na rzecz edukacji uczniów SOSW.  W imieniu nagrodzonych za uznanie podziękowanie i życzenia dla nauczycieli złożył wicestarosta powiatu radomszczańskiego pan Jakub Jędrzejczyk oraz Elżbieta Górka i Wiesław Kamiński.

       Nadszedł czas na część artystyczną. Przedstawienie pt. „Z życia szkoły” zaprezentowali uczniowie Kl.I b SSPP. Satyryczne scenki jakie odegrali uczniowie szczerze rozbawiły zebraną publiczność, która hojnie oklaskiwała młodych artystów. Uczniowie zaprezentowali również swój talent wokalny i plastyczny wręczając gościom własnoręcznie zrobione kwiaty z kolorowego papieru.

Nad oprawą uroczystości pracował zespół nauczycieli: Pani Katarzyna Woźniak, Pani  Elżbieta Woźniak, Pani Elżbieta Mielczarek, Pani Anna Barańska i Pani Jolanta Szymańska.

We wtorek, 15 października, sekcja ekologiczna przygotowała zajęcia dla wychowanków Internatu pod tytułem: "Wielozmysłowe poznawanie jesieni". Kolejne już zajęcia z tego cyklu miały za zadanie przybliżyć uczestnikom odbiór wszystkimi zmysłami porę roku, którą aktualnie mamy. Ponieważ pogoda jest piękna, część zajęć odbyła się na dworze, by jeszcze bardziej wzmocnić kontakt wychowanków z naturą.

Dzieci kolejno przechodziły po ścieżce sensorycznej ułożonej z różnych darów jesieni i poznawały ich faktury. Następnie wychowankowie niemówiący mieli za zadanie wylosować i dopasować warzywo lub owoc do obrazka. Wychowankowie komunikujący się za pomocą mowy losowali z zamkniętymi oczami warzywa i mieli za zadanie odgadnąć, co trzymają w dłoni. Mogli owoce dotykać, wąchać a w razie potrzeby nawet posmakować.

Warzywem - niespodzianką był piekący chrzan. Dzieci dowiedziały się jak rośnie i do czego możemy używać tej rośliny, a także miały okazję popróbować startego chrzanu.

Na koniec wspólnymi siłami wychowankowie samodzielnie przygotowali sałatkę jarzynową, którą ze smakiem zjedli na kolację.

To było bardzo udane spotkanie z jesienną przyrodą w parku i ogrodzie.