Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia w lekcjach na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentrację uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie. Tak też było w naszej szkole. Już po raz kolejny 8 listopada w naszej szkole również obchodziliśmy dzień zdrowego odżywiania i gotowania . Ogólnopolski program ŚNIADANIE DAJE MOC jest elementem edukacji zdrowotnej i  rozwijaniem jednocześnie  kompetencji kluczowych uczniów.

Najważniejszymi celami tego programu są:

  • zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,
  • przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
  • Propagowanie zdrowego stylu życia

 Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami przygotowali dla siebie pyszne pożywne śniadanie i wspólnie je uroczyście  zjedli. Na   stołach zagościły więc kanapki ,koreczki, płatki, mleko, jogurty, warzywa i owoce. Wszystko było pięknie podane z zachowaniem estetyki i wysokiej kultury zachowania się przy stole. Działania uczniów obserwowała dyrekcja naszego  Ośrodka .Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w projekcje.Co radzą eksperci?

12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka