Konkurs ,, Co wiemy o jesieni?’’

        W dniu 29 listopada 2019 roku uczniowie klas młodszych SPS wzięli udział w konkursie ,, Co wiemy o jesieni?’’. Po krótkim zapoznaniu z charakterystycznymi cechami jesieni uczestnicy przystąpili do rozwiązywania przydzielonych zadań: dopasowywali ilustracje kojarzące się z jesienią , rozwiązywali zagadki, segregowali dary jesieni, przyporządkowywali liście do danego gatunku drzewa, układali z elementów jesienne obrazki oraz puzzle z warzywami i owocami.

      Niewątpliwą atrakcją jesiennego konkursu było odgadywanie dotykiem wylosowanych jesiennych warzyw i owoców, a także ich degustacja. Kolejnym etapem były zabawy ruchowe przy muzyce,  podczas których uczniowie naśladowali szumiące drzewa, leśne zwierzęta, ,,zbierali grzyby’’ itp.

      Na zakończenie pani wicedyrektor Wiktoria Sztuk wręczyła przedstawicielom poszczególnych klas dyplomy oraz nagrody, a każdy uczestnik otrzymał słodką niespodziankę. Organizatorami jesiennego konkursu byli: p. Małgorzata Piwowarczyk, p. Anna Zasępa- Laskowska, p .Ewa Łyp oraz p. Konrad Terka.

28 listopada tradycyjnie już odbył się bal andrzejkowy. Uczniowie SOSW mogli pobawić się podczas dyskoteki, poznać swoją przyszłość dzięki andrzejkowym wróżbom oraz zjeść pyszne słodkości ze szkolnej kawiarenki. Zabawa była przednia i jak zawsze niezapomniana. 

W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce rozpoczęły się zajęcia prowadzone  w ramach INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ - „SENSOPLASTYKA – CZYLI KREATYWNE BRUDZENIE - ZAJĘCIA POBUDZAJĄCE DZIECIĘCE ZMYSŁY”.

Czym jest sensoplastyka®

Sensoplastyka to zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji, mające na celu pobudzić wszelkie możliwe zmysły. Założeniem takich zajęć jest przede wszystkim pełna dowolność.   Do zajęć używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze – ryże, mąki, makarony, kasze, groch, czekolada, posypki cukiernicze, olej, galaretka. Dodatkowe atrakcje to eksperymenty z mieszaniem barwników, tworzenie prac plastycznych z użyciem pachnących farb z naturalnych składników, malowanie palcami itp. Zajęcia odbywają się na dużej otwartej przestrzeni (na podłodze). Nie ma planu, harmonogramu zajęć, każdy może robić „co chce” i w jakim czasie chce. Podczas zajęć nie używa się żadnych fartuchów ochronnych – dziecko ma się brudzić. Brudzić się do woli! Zajęcia mają na celu usprawnienie ruchowe, manualne (a w tym doskonalenie precyzji dłoni, ćwiczenie mięśnie dłoni), rozwijanie świadomości własnego ciała, uspołecznianie, rozwój samodzielności i zwiększenie wiary we własne możliwości, rozwój mowy, rozwój świadomości przestrzeni i działania w niej oraz nauka dzielenia tej przestrzeni z innymi. 

Zasady Sensoplastyki® są bardzo proste:

  1. Używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze.
  2. Zajęcia odbywają  się na otwartej przestrzeni np. podłodze, ziemi.
  3. Dajemy uczestnikom zajęć czas tzn. nie pośpieszamy, nie przymuszamy, nie zachęcamy na siłę.
  4. Nie używa się fartuchów czy też odzieży ochronnej, która mogłaby sugerować, że możemy się ubrudzić tylko w pewnym zakresie.
  5. Zadajemy pytania zamiast wydawać polecenia.
  6. Nazywamy emocje, sytuacje, które towarzyszą podczas zajęć.
  7. Nie robimy niczego wbrew innym uczestnikom zajęć.
  8. Brudzimy się do woli.

koncert grudniowy1

            Dzień Niepodległości należy do najważniejszych świąt w kalendarzu uroczystości patriotycznych. Przypomina nam o 123 latach niewoli. Polacy w tym okresie nieustannie podejmowali próby odzyskania upragnionej wolności.

            W naszym internacie 12 listopada  obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

            W czasie zajęć tematycznych wychowankowie poznali historię Polski poprzez obejrzenie animowanego filmu „ Historia Polski” ,który  opowiadał o tworzeniu naszego państwa. Zapoznali się również z  filmem Instytutu Pamięci Narodowej „Polak Mały”, który przybliżył im znaczenie symboli narodowych.
            Podczas zajęć plastycznych wykonywali prace dotyczące symboli narodowych, m.in. biało-czerwone flagi, oraz godła z białym orłem w koronie. Chętni wychowankowie  mogli sprawdzić swoją wiedzę poprzez rozwiązanie patriotycznej krzyżówki.

             Na koniec zajęć dumnie odśpiewaliśmy  hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”

Wyjście do Kina za Rogiem
W poniedziałek 25.11.2019r.nasi uczniowie zawitali w gościnnych progach "Kina za Rogiem".
Pani Anita Pawlak Zygma po serdecznym przywitaniu zaproponowała nam obejrzenie animowanego filmu pt."Disco robaczki". Roztańczone i rozśpiewane robaczki oraz ich szalone przygody bardzo się wszystkim spodobały. Przyjazna , kameralna atmosfera kina , wygodne poduchy i fotele sprawiły , że film oglądało się komfortowo i na pewno jeszcze nie raz skorzystamy z zaproszenia pani Anity.