Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Projekt Mali detektywi ...

Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?

W roku szkolnym 2019/2020 dwie klasy przystąpiły do ogólnopolskiego projektu Mali Detektywi. Jakie tajemnice kryje Świat wokół nas? Organizatorem projektu jest Fundacja Uniwersytet Dzieci - organizacja non-profit, która od 12 lat działa na rzecz edukacji i popularyzacji nauki. 

W ramach projektu nauczyciele zrealizowali cykl lekcji o różnorodnej tematyce. Uczniowie wcielali się w rolę detektywów i odkrywali tajniki przyrody, matematyki i sztuki. Rozwijali także swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne tj. współpraca oraz praca w grupach czy parach. 

Projekt został stworzony w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Program ten oferuje nauczycielom szkół podstawowych bezpłatne i gotowe narzędzia do wykorzystania w trakcie zajęć. Należą do nich scenariusze oraz projekty edukacyjne z rożnych dziedzin nauki, które są zgodne z podstawą programową i opierają się na wypracowanej przez Fundację autorskiej metodzie pytań i doświadczeń. 

Metoda Pytań i Doświadczeń

Najważniejszymi założeniami metody pytań i doświadczeń jest rozbudzanie u dzieci ciekawości, która wzmaga chęć do poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji. Metoda ta rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych badań. Przy użyciu metody pytań i doświadczeń dzieci pracują metodą projektu według schematu: pomysł - plan - przebieg - wyciąganie wniosków - podsumowanie. Podczas zajęć nasi studenci rozwijają swoją wyobraźnię i przedsiębiorczość oraz uczą się pracować w zespole. Najważniejsze jednak jest rozbudzanie ich wyobraźni i ciekawości światem nauki.

Realizacja projektu 

Pierwszy etap polegał na realizaję 2 lekcji na rozgrzewkę (wybór spośród podanych 4 propozycji tematów). Była to okazja do trenowania myślenia u uczniów, rozwinięcia u nich koncentracji uwagi czy umiejętności radzenia sobie z emocjami. My zrealizowaliśmy tematy dotyczące strachu oraz złości. 

  • Dlaczego strach jest nam potrzebny?
  • Dlaczego złość jest nam potrzebna?

Drugi etap polegał na realizacji i ocenie 6 scenariuszy lekcji, wybranych spośród 12 propozycji. Każda lekcja była obudowana zagadką detektywistyczną. Niestety okres Pandemii COVID-19 uniemożliwił realizację wszystkich zajęć, ale jak tylko wrócimy do szkoły dokończymy zadania, które na nas czekają. Udało nam się zrealizować 4 tematy: 

  •  Jak odróżnić prawdę od fałszu?
  •  Co można zobaczyć na portrecie?
  •  Ile jest kolorów?
  •  Jak rozpoznawać emocje?