Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Zdrowo jem .... więcej wiem

PROJEKT EDUKACYJNY „ZDROWO JEM…….   WIĘCEJ WIEM”

Podstawowa  Szkoła Specjalna:  klasy I –III ,  oraz świetlica szkolna biorą udział w projekcie edukacyjnym „Zdrowo jem…….więcej  wiem” organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornahauser -  Dudy. Jest to już X edycja programu i obejmuje rok szkolny 2019/2020.

Nazwa naszego zespołu „Silni i Zdrowi”.

Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt składa się z trzech etapów odpowiadających porom roku: jesiennego, zimowego i wiosennego. Zespoły, złożone z nauczyciela i uczniów, mogą dowolnie wybierać etapy, w których wezmą udział. Celem projektu jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Plan zadań zakłada realizację lekcji o zdrowym odżywianiu, konkursów, forum zdrowia dla rodziców i dzieci, oraz promocję zdobytej wiedzy i podjętych działań.

W ramach prowadzonych lekcji pod hasłem:

  • „Smacznie, zdrowo, kolorowo.”
  • „Każdy uczeń chce zostać siłaczem.”

Przeprowadzono pogadankę na temat wartości odżywczych warzyw i owoców. Jakich witamin potrzebuje organizm, by mógł prawidłowo funkcjonować, jak często należy jeść owoce i warzywa. Dzieci opracowały wspólne plakat na temat „Smacznie, zdrowo, kolorowo.”.

Jak wiadomo „Sport to zdrowie”. Nauczyciele uświadomili  dzieciom jak ważna jest aktywność fizyczna i jaki wpływ ma ruch i ćwiczenia na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka.  Podczas przeprowadzanych zajęć, dzieci wykazały się wykonywaniem czynności organizacyjno – porządkowych, oraz brały udział w zabawach ruchowych.

Kolejna forma aktywności to zagadki owocowo – warzywne. Dzieci wspólnie z nauczycielem świetlicy,  stworzyły „Świetlicową księgę zagadek owocowo – warzywnych”. Warzywa i owoce zawierają składniki odżywcze i substancje o działaniu leczniczym, dlatego ich jedzenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom, a nawet ich leczenia.

Następnym zadaniem konkursowym było tworzenie „Orderu Miłośnika Sportu.”.

W czasie wywiadówek z rodzicami zaprezentowano cele i zadania programu. Utworzono profil tematyczny dla rodziców „Forum Zdrowia”. Przekazano rodzicom materiały edukacyjne „Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania.”.

Podczas zajęć świetlicowych i konkursów uczniowie zdobyli nową wiedzę.  Kolejnym etapem i celem projektu, była  promocja uczniom szkoły zdobytej wiedzy, a także zachęcenie ich do jedzenia warzyw i owoców oraz picia wody. Wykonano gazetki tematyczne , udostępniono „Księgę zagadek owocowo – warzywnych.”.

Wszystkie działania dzieci zostały zmodyfikowane przez nauczyciela świetlicy i dostosowane do możliwości  i umiejętności szkolnych uczniów.

Ciąg dalszy działań wkrótce……..

Koordynator szkolnego projektu :

Renata Czorny

Nauczyciele współpracujący:

Pani Teresa Knaś

Pani Kamila Dziuba

Pani Anna Stępień

Pani Monika Leśniczuk

Pani Ewa Łyp

Pani Anna Laskowaka

Pani Anna Podsadna

Pani Anna Kantner Drobnik

Pani Małgorzata Piwowarczyk

Kolejnym etapem projektu edukacyjnego „Zdrowo jem….więcej wiem” było przygotowanie  i konsumpcja szaszłyków owocowych przez uczniów w świetlicy szkolnej.

Zajęcia poprzedziła rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców,  ich dobroczynnego wpływu  na zdrowie, oraz zasad higieny przygotowania posiłków owocowo - warzywnych

W myśl hasła : zdrowie to super przygoda, zespół uczniów w czapkach kucharskich i fartuchach kuchennych  przygotował kolorowe owocowe szaszłyki. Największą radość sprawiło dzieciom krojenie owoców i nakładanie ich na drewniane patyczki .

Bardzo istotne  było również  pokazanie  dzieciom jak ważna jest aktywność fizyczna i jaki wpływ ma ruch i ćwiczenia na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka. Regularne uprawianie sportu kształtuje gibkość i skoczność i ogólną wytrzymałość, a także przyczynia się do utrzymania właściwej pozycji ciała. Dzięki ćwiczeniom dzieci uczą się jak działa ich własne ciało oraz ćwiczą umiejętności pracy w grupie. Po zakończonej pracy dzieci  z nauczycielami bawiły się   w rytm piosenki „Owocowa gimnastyka” wykonując różnorodne ćwiczenia gimnastyczne.

Następnie nastąpiła konsumpcja przygotowanych samodzielnie szaszłyków.

Nauczyciele prowadzący:

Koordynator projektu: Renata Czorny

Nauczyciel współpracujący : Teresa Knaś

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

Nasza szkolna drużyna pod nazwą „Silni i zdrowi” podejmuje kolejne działania z projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem.”. W ramach realizowanego projektu, którego głównym założeniem  jest promocja zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia poprzez edukacyjne działania profilaktyczne, kształtujemy u dzieci właściwe nawyki żywieniowe  polegające  na spożywaniu warzyw i owoców. Niezbędnym elementem, jest także codzienna aktywność fizyczna. To właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, żeby te nawyki od razu były prawidłowe i pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. Zatem utrwalamy wiadomości powiązane z zajęciami lekcyjnymi. Pogłębiamy zainteresowania uczniów zdrowym odżywianiem i zdrowym stylem życia. Rozwijamy kreatywność poprzez różnorodne formy działań.

Uczniowie pod okiem nauczycieli rozpoznawali owoce i warzywa zmysłami: wzroku, dotyku, smaku. Zapoznali  się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw, a także jaką wartość odżywczą mają owoce i warzywa oraz jaką odgrywają rolę w codziennej diecie.

Wyklejali owoce wydzieranką z kolorowego papieru.

Wykonywali sałatki owocowe a następnie degustowali wytwory swojej pracy. Zajęcia okazały się ciekawym i smacznym doświadczeniem dla uczniów.

Dopasowywali wybrane owoce do ich drzew, wycinali oraz wklejali do zeszytu.

Nauczyciele współpracujący i prowadzący zajęcia:

Pani Renata Czorny

Pani Ewa Łyp

Pani Anna Zasępa Laskowska

Pani Małgorzata Piwowarczyk

Pani Monika Leśniczuk

Pani Anna Stępień

Pani Anna Podsadna