SOSW im. Ks. J. Twardowskiego w Radomsku został laureatem konkursu „Nasze ekologiczne pracownie” przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Wartość ogólna zadania: 63 200 zł
Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 60 000zł
Wkład własny : 3200zł
Utworzona „zielona pracownia” w SOSW w Radomsku umożliwiła uczniom stworzenie warunków do przeprowadzania doświadczeń z zakresu przedmiotów przyrodniczych, analizy procesów i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie, przyczyni się do kształtowania wśród uczniów świadomości ekologicznej i postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska, uaktywni młodzież do podejmowania działań proekologicznych, wzbogaci uczniów o umiejętności w zakresie rozumienia zależności pomiędzy składnikami środowiska przyrodniczego, samodzielnej eksploracji świata przyrody, rozwiązywania problemów i stosowania nabytych umiejętności w nowych sytuacjach życiowych. Powstały stanowiska do eksperymentowania, wyposażone w piękne i nowoczesne pomoce, umożliwiające wykonywanie doświadczeń i formułowanie wniosków, wpływające na aktywizację uczniów, zwiększające ich motywację do podejmowania działań, wpływające na umiejętność obserwacji zjawisk przyrodniczych i społecznych.
W ramach remontu pomalowano ściany, naprawiono parapety, zmodernizowano instalację elektryczną, zamontowano nowe oświetlenie. Zakupiono szafy na pomoce dydaktyczne, krzesła, taborety do stanowisk mikroskopowych, biurko dla nauczyciela, ławki i krzesła dla uczniów. Zakupione jednoosobowe stoliki uczniowskie umożliwiają pracę zarówno indywidualną uczniów, jak i w grupach. Na ścianach pojawiły się tematyczne fototapety, mapa świata i zegary różnych stref czasowych. W ramach projektu zakupiono monitor interaktywny oraz laptop.
Pracownia wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne związane z edukacją ekologiczną, m.in. mikroskopy, lupy, kompasy, sprzęt laboratoryjny, tors z głową naturalnej wielkości, układ mięśniowy, szkielet człowieka, szereg okazów poszczególnych części ciała ludzkiego, okazy zwierząt i roślin, pomoce prezentujące substancje i ich właściwości, magnesy, koło wodne, dysk newtona, globusy, modele ruchu obiegowego ziemi i układu słonecznego, stacja pogody, różnorodne publikacje książkowe oraz programy multimedialne, pomoce do wykonywania doświadczeń i eksperymentów, piramida żywieniowa, plansze, gry i materiały ściśle dostosowane do potrzeb dzieci z SOSW.
W ,,zielonej pracowni” SOSW w Radomsku będą realizowane treści z zakresu edukacji ekologicznej również w ramach przedmiotów chemii, fizyki, przyrody, geografii, biologii.
W realizacji zadania wspiera nas organ prowadzący szkołę- Powiat Radomszczański.
Koordynatorki projektu:
p. Anna Zasępa- Laskowska,
p. Ewa Łyp, p. Barbara Kowalczyk