JA I MOJA RODZINA - INFORMACJA O KONKURSIE
JA I MOJA RODZINA
„Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc. „(Dalajlama)
Na początku czerwca 2021 roku uczniowie klas: 5 L, 6 L i 8 L SPS wzięli udział w Międzyszkolnym Integracyjnym Konkursie Literacko – Plastycznym „Ja i moja rodzina” organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Radomsku, dzięki któremu mogli pogłebić świadomość dotyczącą wartości i roli rodziny w życiu człowieka.
Troje uczniów klasy 8 L przygotowywało wypowiedzi pisemne na następujące tematy: „Mój najlepszy dzień spędzony z rodziną” , „Dom rodzinny i jego znaczenie w powieści Ten obcy Ireny Jurgielewiczowej” oraz „Dom rodzinny i jego znaczenie w powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec”. Autor pracy pt. „Mój najlepszy dzień spędzony z rodziną”, Piotr Janas zdobył I miejsce. Natomiast autorzy kolejnych prac Emilia Brzeźniak i Mateusz Młyńczak zdobyli ex aequo III miejsce.
Natomiast zadaniem pozostałych uczniów klasy 8, 5 i 6 L było wykonanie prac plastycznych techniką kolażu. Musieli więc wykazać się kreatywnością polegającą na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Ich wysiłek również został doceniony i nagrodzony. I miejscem zostały uhonorowane prace plastyczne Michała Jaremka (kl.8L SPS) i Mikołaja Walczaka (kl. 6 L SPS), II miejsce zajął Szymon Podsadniak (kl.5L SPS) , a trzecie Piotr Woźniak (kl.8L SPS).
Udział w konkursie pozwoilił rozwinąć uczniom swoją wyobraźnię, zainteresowania, motywację do działania i aktywności twórczej. Dzieki niemu mogli wyrazić swoje przeżycia i emocje za pomocą dostępnych dla nich środków wyrazu, także artystycznych. Odniesione sukcesy pozwaliły przeżyć satysfakcję z własnych dokonań, wzmocnić wiarę w siebie i poprawić samoocenę. Były też przyjemnością, relaksem, zabawą. Dla niektórych uczniów wyrażanie słowami przeżyć i doznań jest bardzo trudne, ale dzięki pracom plastycznym mieli możliwość wypowiedzenia się w innej formie, która również jest niezwykle ważna i potrzebna. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, że mogli odniesionymi sukcesami podzielić się z najbliższymi im osobami, które je kochają i wspierają.