Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

KALENDARZ DNI NIETYPOWYCH

01 lipca Dzień Psa

 

To stosunkowo nowe święto, ustanowione w 2007 roku z inicjatywy czasopisma „Przyjaciel Pies”. Głównym celem obchodów jest oddanie hołdu najlepszemu przyjacielowi człowieka oraz promowanie akcji mających na celu pomoc psom bezdomnym i potrzebującym. Minęło kilkanaście tysięcy lat od czasu udomowienia czworonogów, dlatego trudno byłoby im przetrwać bez pomocy człowieka. Niestety, bardzo często to właśnie człowiek stanowi dla nich największe zagrożenie, traktując je jako tymczasową maskotkę, a w skrajnych przypadkach nawet jak worek treningowy. W całym kraju działa wiele organizacji na rzecz psów, dla których każdy dzień w roku jest ciężką walką o lepszy los wszystkich kundlów. Miłośników psów nie brakuje praktycznie na całym świecie – w końcu nie bez przyczyny powstają psie cmentarze, a nawet profile facebookowe czworonogów. Nie oznacza to wcale, że musimy czcić psy jak starożytni Egipcjanie. Wystarczy zadbać o to, by na co dzień miały powody do merdania. Czworonogi mają w końcu doskonały węch – z łatwością wyczują, że są kochane.

 

07 lipca Światowy Dzień Czekolady. W Polsce czekolada ma również swoje święto 12 kwietnia

 

Mało który wyrób ma taką moc i tak uzależnia jak czekolada. Jak na tak bogatą historię, może dziwić że jej smakosze dopiero w 2009 roku wpadli na powołanie oficjalnego święta. Data 7 lipca odnosi się do wprowadzenia czekolady do Europy, choć znali ją już Majowie. Dzisiaj chyba żadnego łakomczucha nie trzeba zachęcać do świętowania.

 

13 lipca 2020 Dzień Frytek

 

Ten belgijski „wynalazek” ma swoich zwolenników na całym świecie. Szkoda tylko że zawierają dużo tłuszczu i są bardzo kaloryczne. Ale kto by się dzisiaj tym przejmował?

 

FRYTKI Z MARCHEWKI! MASTERCHEF MAMUŚKA

5 sierpnia 2020 Dzień Delfina 

 

Te sympatyczne zwierzęta zasługują na swoje święto w ludzkim świecie. Choćby z tego powodu, że pomagają nie tylko innym przedstawicielom swojego gatunku, ale nawet i człowiekowi.

 

 

8 sierpnia 2020 Wielki Dzień Pszczół 

 

Wielki Dzień Pszczół to inicjatywa, która ma chronić pszczoły przed wyginięciem. Zasługi tych owadów są nie do przecenienia, dzięki nim mamy choćby miód i pyszne owoce. Po raz pierwszy to nietypowe święto odbyło się w sierpniu 2013 roku. 
 
Oby Einstein nie miał racji... 
Według naukowców wyginięcie pszczół na świecie miałoby drastyczne konsekwencje – głód, kryzys i wojny. „Jeśli znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze cztery lata życia” - to słowa Alberta Einsteina. Jeśli słynny filozof ma rację, to mamy się czym martwić, bowiem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na około 470 gatunków tych owadów w naszym kraju, niemal połowa z nich zagrożonych jest wyginięciem. W Polsce większość roślin jest bowiem owadopylna. Gdyby nie pszczoły, przestałyby się one rozmnażać, a plony roślin uprawnych spadłyby o 70-80 proc. Oznacza to, że musielibyśmy pożegnać się z owocami, m. in. jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Zapewnienie większej wydajności plonów jest przez człowieka bardziej ceniona nawet od tego, że pszczoły dostarczają miodu. 
 
Nie ma jednej konkretnej przyczyny występowania zjawiska masowego ginięcia pszczół. Wśród głównych powodów można wymienić chemizację rolnictwa, szczególnie stosowanie środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy. Rozwój telefonii komórkowej z kolei negatywnie wpływa na zakłócanie zdolności pszczół do orientacji w terenie. Problemem jest też rozprzestrzenianie się chorób pasożytniczych, a także zmiany w środowisku naturalnym powodujące zmniejszenie ilości roślin stanowiących pożytek dla tych owadów, brak miedz i poboczy naturalnie zamieszkiwanych przez pszczoły dziko żyjące. 
 
Wielki Dzień Pszczół 
Misją Wielkiego Dnia Pszczół jest ich ochrona i uświadamianie społeczeństwa nad ich znaczeniem w naszym życiu. 8 sierpnia można dowiedzieć się jak pomóc pszczołom – np. zakładając miejsca, w których rosną rośliny dostarczające tym owadom pokarm. 
 
W Polsce święto zainaugurowano w 2013 roku. Pomysłodawcą akcji była Akademia Przyjaciół Pszczół. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas pierwszej edycji do zabawy przyłączyło się ponad 100 placówek edukacyjnych z całej Polski, które zorganizowały wakacyjne zajęcia dla dzieci. Główne obchody odbyły się w Zespole Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie. Uczestnicy m. in. posadzili rośliny przyjazne pszczołom. 
 
Inicjatywa zyskała zainteresowanie, a do akcji przyłączyły się kolejne placówki z całego kraju, w tym ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe, muzea i gminy. Główne obchody odbywają się teraz w ogrodach botanicznych i parkach narodowych, do których w ramach Wielkiego Dnia Pszczół wstęp jest darmowy. W dniu święta organizowane są m. in. warsztaty budowania domków dla pszczół dziko żyjących, warsztaty z sadzenia roślin, spotkania z pszczelarzem, degustacje miodu, gry terenowe, pokazy itp. 
 
Dzięki wiedzy zdobytej na warsztatach każdy może pomóc pszczołom i posadzić na podwórku albo na balkonie takie kwiaty, które dają pszczołom nektar i pyłek. Nie tylko urozmaicą one pokarm pszczół, ale i upiększą otoczenie. 
 
Warto pamiętać o tym, że wypalanie traw oraz suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin wpływa na populacje pszczół. Często bowiem przebywają tam pszczoły dziko żyjące, zarówno postaci dorosłe, jak i poczwarki, a nawet larwy. 
 
Pomóc pszczołom można też w ten sposób, by ich po prostu nie zabijać. Wiele osób boi się tych owadów, a nawet myli z osami. Warto więc choćby nauczyć się je odróżniać. 
 
Organizatorzy Wielkiego Dnia Pszczół zachęcają też aby w ten dzień założyć jakiś żółty element stroju na znak poparcia inicjatywy 
 
Informacje o Wielkim Dniu Pszczół można znaleźć na stronie www.pomagamypszczolom.pl. 
 
Pracoholiczki i lenie... 
To co wyróżnia pszczoły, to bardzo krótkie życie. Jeśli dodamy do tego, że w tym czasie tylko pracują, to naprawdę nie ma im czego zazdrościć. Królowa może żyć do 5 lat, robotnice od 30 do 60 dni, a te które wylegną się jesienią do 6 miesięcy. 
 
Pszczoły żyją w rodzinach składających się z owadów trzech kategorii: królowa, robotnice i trutnie (samce). Najważniejsza jest oczywiście królowa, która jest jedyną samicą składającą jaja (około 2000 dziennie, między kwietniem i czerwcem). Królowa nie sprawuje jednak bezpośrednio władzy w ulu, wydziela natomiast hormony, które kontrolują pracę robotnic. 
 
Robotnice nie mają w pełni wykształconych narządów płciowych. Celem ich życia jest praca. Młode pszczółki najpierw zdobywają doświadczenie zajmując się ulem: czyszczą go, opiekują się larwami, budują komórki, gromadzą zapasy. Dopiero gdy są starsze pracują poza „domem”, czyli zbierają nektar i pyłki. 
Z kolei trutnie nie potrafią samodzielnie zdobywać pożywienia, a ich celem jest zapłodnienie królowej. Choć niezbędne dla istnienia gatunku, to są jednak darmozjadami w ulu. Tylko kilku spośród setek żyjących w dobrze prosperującym ulu wypełnia swoje zadanie. Chyba więc słusznie powszechnie uznawane są za symbol lenistwa. Nie mają jednak łatwego życia - umierają z głodu albo zostają zabite. 
 

8 września Światowy Dzień Marzyciela

 

Dzień Marzyciela może być doskonałym czasem na refleksję na temat własnych marzeń. Marzenie jest piękną zdolnością każdego człowieka. Czemu więc tak często ludzie boją się marzyć, a jeszcze bardziej realizować swoje marzenia, pasje? Warto dziś, choć chwilę, poświęcić na to aby pomarzyć. Zatopić się w marzeniach, które zostały spełnione, które można realnie spełnić i te, które wywołują uśmiech na twarzy, lecz zawsze pozostaną w sferze fantazji. Podstawą jest to aby nie bać się własnych pragnień, bo marzenia są tym co trzyma w nadziei, a spełnianie marzeń tym co uszczęśliwia. Oprócz spełniania własnych marzeń, wielką radość, również może sprawić spełnienie czyjegoś marzenia. Na ten aspekt, chciał zwrócić uwagę pan Sławomir Rybka- pomysłodawca Dnia Marzyciela. To co dla jednych jest banalne, czy nic nie kosztuje, dla drugich może być szczytem marzeń. W codziennej pogoni za własnymi sprawami, często można nie zwrócić uwagi o czym marzą osoby z najbliższego otoczenia. Czasem wystarczy przytulenie kogoś, poświęcenie czasu, zaangażowanie. Form w jakie można się angażować jest mnóstwo. Oprócz akcji, zbiórek, fundacji warto zwrócić uwagę na lokalne środowisko czy w szkole, pracy, wśród sąsiadów. Może właśnie dziś uda Ci się spełnić czyjeś marzenie.

 

15 września Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy

 

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Brzmi to banalnie, zabawnie a może nawet niedorzecznie. Jednak dzień ten związany jest z kreatywnością i odkrywaniem talentów, które drzemią w każdym z nas. Świętować go możemy na różne sposoby, a kropka to tylko początek – mała inspiracja 
Wszystko zaczęło się w 2003 r, od książki amerykańskiego pisarza i ilustratora Petera H. Reynoldsa pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce ... »
W wersji animowanej możemy ją obejrzeć tutaj:
 

 

Źródło: https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2017/09/14/dzien-kropki/

Dzień Spadającego Liścia przypada na 23 września 

 

Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku.

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września 

 

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

 

Dzień Chłopaka przypada na 30 września 

 

Choć to święto nie jest tak popularne jak Dzień kobiet, to jednak chłopakom na pewno będzie miło, jeśli 30 września otrzymają jakiś prezent.
 
 

Międzynarodowy Dzień Muzyki przypada na 1 października 

 

Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Dziś z tej okazji odbędzie się wiele ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych. Warto wziąć udział w którymś z nich.

Światowy Dzień Zwierząt przypada na 4 października 

 

Święto zwierzaków ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Dzień obchodów 4 października odnosi się do wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Cele święta są od lat niezmienne: mają zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt.
 

Światowy Dzień Drzewa przypada na 10 października 

 

To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku i corocznie obchodzona 10 października.

 

Dzień Bezpiecznego Komputera przypada na 12 października 

 

To inicjatywa, która ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień Bezpiecznego Komputera zapoczątkowano 12 października 2004 roku. jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Światowy Dzień Makaronu przypada na 25 października 

 

Światowy Dzień Makaronu ustanowiono w 1995 roku z inicjatywy 40 producentów, by pokazać, że jest to produkt spożywany na całym świecie. Dziś warto przyrządzić makaron na swój ulubiony sposób, bądź trochę z nim poeksperymentować. Przy okazji można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, choćby tego, że wyróżniono około 600 gatunków i kształtów makaronu.

 

Dzień Jeża przypada na 10 listopada 

 

Jeże pojawiły się na ziemi około 60 mln lat temu. Są jednymi z pierwszych ssaków, więc tym bardziej warto ochronić je przed losem, który spotkał dinozaury. Inaczej nasze dzieci będą mogły zobaczyć je jedynie w książce albo grze komputerowej. Dzień Jeża jest dobrą okazją do tego, by dowiedzieć się jak pomóc tym sympatycznym zwierzakom. 
 
Jeż - gatunek zagrożony 
Jeże są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Spotkać je można w pobliżu gospodarstw, na obrzeżach wsi i miast, w ogrodach i parkach. W naszym kraju występuje jeż zachodni oraz jeż wschodni. Niestety te kolczate ssaki są gatunkiem zagrożonym i jeśli nie zapewnimy im należytej ochrony, w ciągu kilkunastu lat wyginą. Warto to robić choćby z tego powodu, że pomagają w zwalczaniu szkodników roślin uprawianych przez ludzi. 
 
Największym zagrożeniem dla tych najeżonych osobników jest oczywiście działalność człowieka. Przede wszystkim wyniszczamy ich naturalne środowisko jakim są lasy liściaste. Stosowanie środków ochrony roślin zabijających owady oznacza z kolei, że zabieramy jeżom ich naturalne pożywienie. Wiele z nich ginie pod kołami samochodów, pod kosiarkami czy zostaje spalonych żywcem podczas porządków ogrodowych (np. palenia liści). Zagrożeniem są dla nich psy, środki chemiczne, trutki a także kataklizmy jak powodzie, pożary lasów. 
 
W Polsce od 2014 roku jeż podlega częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że mamy obowiązek pomocy jeżom poszkodowanym i niezdolnym do samodzielnego życia. Światowy Dzień Jeża ma na celu uświadamianie ludzi, jak można pomóc tym małym zwierzakom. Z okazji święta organizowane są warsztaty, konkursy plastyczne i inne akcje (np. budowanie domków dla jeży), które mają na celu przybliżyć zwyczaje jeży oraz uczyć, jak dbać o ich bezpieczeństwo. Wrocławska organizacja Ekostraż, która mocno angażuje się w pomoc jeżom, na obchody wydarzenia przygotowała nawet degustację wegańskiego tortu jeża. 
 
Jak pomagać jeżom? 
Każdy z nas może włączyć się do Światowego Dnia Jeża i ochrony tych zwierząt. Warto pamiętać, że jeśli spotkamy jeża zimą albo za dnia, to znak że potrzebuje on naszej pomocy. 
Ciężkie przypadki choroby czy okaleczenia koniecznie trzeba zgłosić weterynarzowi, który udzieli szczegółowych wskazówek. Jeże bytujące za dnia to najczęściej osobniki chore, ranne, głodne lub wyziębione. Bez naszej pomocy skazane są na długą i bolesną śmierć. 
 
Jeżom można także pomóc stosując środki profilaktyczne. Oto kilka porad: 
- Zostawmy w naszym ogrodzie trochę dzikiej przestrzeni. 
- Wystawmy miseczkę z karmą lub surowym mięsem (drobno pokrojoną wołowinę, serca, żołądki). Zimą możemy też udostępnić pomieszczenie, w którym temperatura nie spada poniżej zera (np. piwnicę), gdzie jeże będą mogły spokojnie hibernować. W ogródku warto zbudować domek dla jeża, w którym wygodnie spędzi on zimę. 
- Jeśli zamierzamy palić liście i gałęzie, sprawdźmy najpierw czy nie przebywa tam akurat jakiś jeż. Ponadto uważnie kośmy trawę. 
- Nie chlorujmy i nie odkażajmy chemikaliami wody. Także trucizny na szkodniki są dla jeża śmiertelne. Zadanie eliminacji niechcianych gości lepiej zostawić dla kolczatego ssaka, on wie jak to zrobić. 
- Dużo jeży ginie przy drogach potrąconych przez pędzące samochody. Ze względu na swoje małe rozmiary trudno je zauważyć, ale jeśli zwolnimy, z pewnością będzie o to zdecydowanie łatwiej. Gdy widzimy rannego jeża na poboczu należy zatrzymać auto i zabrać go do specjalisty. 
 
Ile kolców ma jeż? Czy naprawdę lubi jabłka? 
Najbardziej charakterystycznym elementem tych ssaków są oczywiście kolce. Ciało jeża pokrywa około 5000 kolców. To dzięki nim może się bronić przed drapieżnikami, np. przed wężem. Gdy ktoś go niepokoi, zwija się w kulkę i zaczyna trząść. W ten sposób zadaje napastnikowi rany. 
 
Jeże prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Są krótkowidzami, ale mają za to dobry węch. Poza tym potrafią się wspinać i pływać. W klimacie umiarkowanym jeż zapada w sen zimowy. Często zagrzebuje się w stertach opadłych liści i gałęzi, aby przeczekać jesień i zimę. Kiedy tylko pojawią się pierwsze oznaki wiosny budzi się do życia. Głód zmusza go do szukania jedzenia. Wbrew powszechnym ilustracjom przedstawiających jeże, nie jedzą one i nie noszą na swoich kolcach jabłek. Tak jeszcze w starożytności w „Historii naturalnej” przedstawił to rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy . Mit jak widać przetrwał do dziś. Ten mały kolczasty ssak lubi za to dżdżownice, drobne bezkręgowce, ślimaki, pomrowiki, małe węże, jaszczurki, gąsienice. Jego największym przysmakiem są ponoć myszy i jaja ptaków, które podbiera z gniazd znajdujących się na ziemi. Aby zgromadzić zapasy żywieniowe na zimę, jeż musi zjeść prawie tyle, ile wynosi waga jego ciała. Podczas jednej nocy jest on w stanie zjeść 200 gramów owadów. 
 
Jeż jest dość popularnym zwierzęciem w popkulturze. Kolega „Krecika”, Sonic, Jeż Jerzy – to jego wcielenia we współczesnych dziełach. Jeśli nie pomożemy tym małym zwierzakom, to niestety nasze dzieci będą je znały tylko z telewizji albo książek. 

 

Zobacz też: Pakiet edukacyjny Dzień Jeża

Dzień Kredki przypada na 22 listopada 

 
Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto dzisiaj zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy.

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych przypada na 3 grudnia 

 

Celem święta ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych. Chodzi tu zarówno o pomoc we włączeniu tej grupy w społeczne życie jak i choćby kwestie dotyczące barier architektonicznych.

 

Zobacz: EKOKALENDARZ

Dzień Herbaty przypada na 15 grudnia 

 

Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi (Indie) 15 grudnia 2005 roku. Dziś pijąc swoją ulubioną herbatę warto zastanowić się nad drogą, jaką przeszła zanim trafiła na nasz stół. A z pewnością była długa i ciekawa. W ten sposób organizatorzy tego święta chcą zwrócić uwagę na branżę „herbacianą".

 

Dzień Sekretarki i Asystentki przypada na 25 stycznia 

 

Święto obchodzone w wielu krajach w ostatnią środę kwietnia (w Polsce również w styczniu) – ma na celu docenienie pracy pracowników biurowych, takich jak sekretarki, asystentki czy recepcjonistki. Sam pomysł pojawił się w już w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy amerykański rynek pracy boleśnie odczuwał brak wykwalifikowanych pracowników administracyjnych. Oficjalny wydźwięk ten inicjatywie dał sam sekretarz handlu Charles Sawyer, który w 1952 roku ogłosił Tydzień Sekretarek. Obecnie w Dzień Sekretarki i Asystentki – zwłaszcza na Zachodzie – organizowane są imprezy i konkursy dla pracowników, a panie mogą również liczyć na drobne upominki w postaci kwiatów, słodyczy czy nawet czasu wolnego. Święto ma nie tylko wyeliminować powszechne przeświadczenie, że stanowisko sekretarki czy asystentki zajmują zwykle kobiety niewyedukowane, ale również promować ten zawód wśród mężczyzn (którzy w Polsce stanowią zaledwie 10% zatrudnionych na stanowiskach asystenckich). W Polsce dzień ten obchodzony jest od kilku lat, nie tylko w korporacjach. Na uroczystościach zorganizowanych w Business Centre Club w 2010 pojawili się nawet przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

 

 Dzień Składanki i Łamigłówki oraz Międzynarodowy Dzień Puzzli przypada na 29 stycznia 

 

Rozwiązywanie składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność oraz wyobraźnię. Warto więc poświęcić im trochę czasu, choćby kosztem serialu w telewizji. Dziś mamy do tego dobrą okazję.

 

Dzień Zebry przypada na 31 stycznia 

 

Zebry, podobnie jak wiele innych zwierząt, także mają swoje święto. W tym dniu można dowiedzieć się o nich kilku ciekawostek, jak choćby tego, że każda zebra jest niepowtarzalna. Układ pasków jest bowiem cechą indywidualną, dzięki czemu te zwierzęta rozpoznają się w stadzie.

 

Dzień Pozytywnego Myślenia przypada na 2 lutego 

 

Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda. Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. Jedną z przyczyn może być fakt, że optymiści zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści. Usposobienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną – często nieświadomie. Oznacza to więc, że ciężką pracą można w dorosłym życiu świadomie zmieniać swoje nastawienie do świata. Drugi dzień lutego jest zatem doskonałą okazją do tego, by szklanka była zawsze w połowie pełna.

 

Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego 

 

Wielu z nas dałoby się nieraz pokroić za kawałek pizzy, nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta. Nie znaczy to bynajmniej, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja – codziennie bowiem sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita (jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej). Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Dziś neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury. Bo z pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się doskonały skład i wyśmienite kawałki.

 

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 przypada na 11 lutego 

 

112 to numer alarmowy, który obowiązuje we wszystkich krajach europejskich. Obyśmy nigdy nie musieli z niego korzystać, bo oznaczałoby to że mamy kłopoty. Święto ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób.

 

Dzień Kota przypada na 17 lutego 

 

Mimo że koty zwykle chadzają własnymi ścieżkami, nad wyraz często spotykają na nich na ssaki z gatunku homo sapiens. Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie. W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. W 2010 roku do obchodów dołączyły również publiczne media (TVP Warszawa). Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. Niestety, w niektórych miejscach te urocze czworonogi wcale nie mogą liczyć na sympatię, czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze, gdzie całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego.

 

Dzień Dinozaura przypada na 26 lutego 

 

Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach i zachowaniach albo obejrzeć kultowy Park Jurajski. 

 

Dzień Niedźwiedzia Polarnego przypada na 27 lutego 

 

Dzień Niedźwiedzia Polarnego to inicjatywa organizacji Polar Bears International. W ten sposób stara się ona uświadomić społeczeństwo, że wskutek globalnego ocieplenia zmniejsza się pokrywa lodowa w Arktyce. To w przyszłości może doprowadzić do wymarcia gatunku. Dzień Niedźwiedzia Polarnego zachęca ludzi do znalezienia sposobów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. 

 

Dzień Piegów przypada na 1 marca 

 

Dziś świętuje każdy, kto ma piegi! Warto się nimi szczycić, nieprzypadkowo w tej elitarnej grupie są tacy ulubieńcy dzieci jak Pippi Langstrumpf czy Pan Kleks.

 

Europejski Dzień Logopedy przypada na 6 marca 

 

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.

 

Dzień Pandy przypada na 16 marca

 

Ten sympatyczny zwierzak, które widnieje na logo organizacji WWF, zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów na których żyje oraz niska rozrodczość. Dzień Pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ludzi i cywilizację.

 

Godzina dla Ziemi przypada na 27 marca

 

Coroczne wydarzenie, organizowane w ostatnią sobotę marca. Godzinę dla Ziemi zapoczątkował WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), który w 2007 roku zachęcił aż 2 miliony mieszkańców Sydney do wyłączenia niepotrzebnych świateł i urządzeń elektrycznych na 60 minut. Godzina to oczywiście zbyt krótki czas, by osiągnąć odczuwalne rezultaty. Inicjatywa ta jednak na ma charakter symboliczny – promuje postawy pro-ekologiczne i ma na celu wykształcenie trwałych nawyków – z korzyścią zarówno dla Ziemi, jak i jej mieszkańców. Oszczędność energii to przecież nie tylko ulga dla domowego budżetu, ale również „cegiełka” przekazana na rzecz ochrony planety, która pilnie potrzebuje „odetchnąć” od natłoku gazów cieplarnianych. Z roku na rok idea ta cieszy się coraz większym uznaniem. Do akcji włączyło się ponad 100 państw, a w ciągu ostatnich lat na symboliczną godzinę światło zgasło w wielu znanych miejscach, takich jak Koloseum, Opera w Sydney czy Piramidy w Gizie. Niektóre stacje telewizyjne wstrzymały nawet transmisje lub używały wyłącznie świateł LED-owych. Szacuje się, ze w 2011 roku w obchodach Godziny dla Ziemi w mniejszym lub większym stopniu uczestniczyły blisko 2 miliardy ludzi. Wtedy też ciemności zapadły w Pałacu Kultury i Nauki, w Galerii Zachęta czy w krakowskich Sukiennicach. Promowanie tej ekologicznej inicjatywy ułatwia Internet i wirtualne media – można więc mieć nadzieję, że „zielony” trend przyjmie się powszechnie na całym globie, na którym przecież wszyscy chcą gościć jak najdłużej.

 

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci przypada na 2 kwietnia

 

To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. 
 
Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska takża była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku. 
Z okazji święta, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp. 
 
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. 
Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie. 

 

Dzień Tęczy przypada na 3 kwietnia

 

To piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”. 3 kwietnia warto więc modlić się o deszcz, bo wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uwiecznić na niebie tęczę.

 

Dzień Czekolady przypada na 12 kwietnia

 

Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również piwo, mydło czy nawet masaż. Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada w bardzo długo czekało na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju, co doceniają zwłaszcza kobiety. Dlatego nie powinno dziwić, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie.

 

Światowy Dzień Sztuki przypada na 15 kwietnia

 

Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. W Światowy Dzień Sztuki warto wybrać się do teatru, kina albo opery i zasmakować „kultury”.

 

Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia

 

W Dniu Ziemi prowadzone są najróżniejsze akcje mające na celu ukształtować postawę ekologiczną w społeczeństwie.

 

Europejski Dzień Śniadania przypada na 24 kwietnia

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. W to wyjątkowe święto zróbmy coś naprawdę pysznego!

 

Dzień DNA przypada na 25 kwietnia

 

Dzień DNA obchodzimy 25 kwietnia na cześć dwóch wydarzeń. Najpierw tego dnia w 1953 roku ogłoszono jak zbudowane jest DNA, a 50 lat później Narodowe Instytut Zdrowia w USA wydal komunikat, że nadchodzi finał projektu Human Genome Project. Początkowo miało to być jednorazowe wydarzenie, jednak szybko przerodziło się w święto biologów molekularnych. 

 

Światowy Dzień Pingwina przypada na 25 kwietnia

 

To święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. W ten dzień naukowcy czekają więc na te sympatyczne zwierzaki.

 

Dzień Słońca przypada na 3 maja

 

Wielu z nas kocha słońce, piękną pogodę. Ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Dziś jest szansa nadrobić zaległości.

Międzynarodowy Dzień Strażaka przypada na 4 maja

 

Strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto dziś im za to podziękować.

Dzień Europy przypada na 5 maja

 

Choć wielu z nas uwielbia amerykańskie filmy, japońskie samochody albo brazylijskich piłkarzy, to pewnie największą dumę odczuwa z tego, że mieszka w Europie. To kontynent, który ma wspaniałe tradycje i historię. 
 
Europa ma swoje święto, które celebrowane jest 5 lub 9 maja. Data zależy od tego, czy dany kraj należy do Unii Europejskiej - jeśli tak, wtedy obchodzi się go oficjalnie 9 maja. Natomiast kraje należące do Rady Europy, ale nie będące członkiem wspólnoty, świętują kilka dni wcześniej. 
 
 
Dzień Europy - 5 maja 
 
Dzień 5 maja upamiętnia ustanowienie Rady Europy (ang. Council of Europe). Od 1964 roku Rada Europy celebruje ten dzień jako Dzień Europy pod hasłem „Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej”. 
 
Po dramatycznej II wojnie światowej potrzebą czasów było stworzenie nowej, zintegrowanej wspólnoty Europy. Były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powtarzał „musimy zbudować pewnego rodzaju Stany Zjednoczone Europy”. W 1948 roku w Hadze odbyło się spotkanie znane jako Kongres Europy, stawiło się na nim ponad tysiąc przedstawicieli rozmaitych ruchów, którzy dążyli do zjednoczonej Europy. Rezolucje przyjęte podczas tego historycznego wydarzenia rozpoczęły wielostronne rokowania państw europejskich prowadzące do stworzenia nowej organizacji międzynarodowej. Ostatecznie jej statut został podpisany 5 maja 1949 roku w pałacu św. Jakuba w Londynie. Rada Europy powstała w wyniku podpisania przez 10 państw Traktatu Londyńskiego. Pierwszymi sygnatariuszami były: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy. Polska przystąpiła do tej organizacji 26 listopada 1991 roku. 
 
Rada Europy obecnie to międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca większość państw na naszym kontynencie oraz kilka państw spoza jego granic. Zgodnie z art 1a Statutu Rady Europy jej głównym celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny”. Rada zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury. 
 
Siedzibą Rady Europy jest Strasburg. Biura Rady i stowarzyszonych z nią instytucji mieszczą się w kilku budynkach, największy z nich to Pałac Europy. Warto pamiętać, że Rada Europy to organizacja nienależąca do struktur Unii Europejskiej. Bywa bowiem mylona z Radą Europejską i Radą Unii Europejskiej. 
 
Powstanie Rady Europy rozpoczęło proces, który szybko nabrał tempa, czyli wspólna Europa, gdzie zamiast wojen i rozlewu krwi, jest wzajemny szacunek, integracja, rozmowy biznesowe, projektu kulturalne. 
 
 
Dzień Europy - 9 maja 
 
9 maja upamiętnia rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, czyli słynnego Planu Schumana. Oficjalna nazwa, jaka figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej to Dzień Europy. Czasami dla odróżnienia nazywany jest on jednak Dniem Unii Europejskiej. 
 
Plan Schumana przedstawiony 9 maja 1950 roku zakładał wspólną koordynację produkcji stali i wydobycia węgla w RFN i Francji. Jego autorem był minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman. Plan miał na celu ekonomicznie powiązać oba kraje, dzięki niemu można było kontrolować przemysł zbrojeniowy Zachodnich Niemiec i zarazem zintegrować go z innymi gospodarkami. To w dużej mierze wykluczało ryzyko wojny z przyczyn ekonomicznych. Plan miał docelowo także podwyższyć stopę życiową społeczeństw. To od Planu Schumana rozpoczęła się integracja europejska. W 1957 roku 6 państw podpisało traktaty rzymskie, na mocy których powołano Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). Bezpośrednią następczynią Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej jest właśnie Unia Europejska. 
 
Unia powstała 1 listopada 1993 roku na mocy traktatu z Maastricht jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Traktat z Maastricht podpisały Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Wielka Brytania, Włochy. W kolejnych latach Wspólnota poszerzała się o kolejne kraje, w tym Polskę. Historyczne wydarzenie dla naszego państwa miało miejsce 1 maja 2004 roku. 
 
Unia opiera się na trzech głównych filarach. Filar I to unia gospodarcza – wspólny rynek, polityka rolna i strukturalna, unia walutowa i rozwój regionów. Filar II to unia polityczna – w stosunkach zewnętrznych państwa członkowskie występują jako jeden podmiot. Filar III to unia policyjno-sądownicza – wspólne rozwiązywanie problemów imigracji, przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i patologii społecznej. 
 
W 2012 roku Unia Europejska otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Doceniono w ten sposób organizacji zasługi w procesie pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie. 
 
 
Atrakcje w Europie 
Z okazji Dnia Europy w wielu państwach organizowane są uroczyste parady Schumana, mające na celu upamiętnienie wystąpienia francuskiego ministra. Świętu towarzyszą też gry miejskie, pokazy, występy gwiazd, festyny. Popularne są również wesołe miasteczka dla dzieci oraz zabawy integrujące, na przykład malowanie flagi Europy. 
 
W Dzień Europy w siedzibie Rady Europy jest wyjątkowo, bowiem zamiast obrad odbywa się koncert. Inauguruje go się zawsze odegraniem hymnu Europy, czyli „Ody do radości”. Ta finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena z racji wielojęzycznego charakteru obu organizacji posiada jedynie wersję instrumentalną opracowaną przez Herberta von Karajana. 
 
Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie organizują wydarzenia, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani. Są to konferencje, debaty, wycieczki grupowe, koncerty. 
 
Nie lada gratką jest zwiedzanie budynków instytucji, choćby Parlamentu Europejskiego. W ramach Dnia Otwartego zaplanowane jest uroczyste powitanie w sali obrad, gdzie posłowie do Parlamentu Europejskiego debatują nad przepisami, a także wizyty z przewodnikiem w różnych językach (angielski, francuski, niderlandzki i niemiecki). W czasie Dnia Otwartego można nawet spotkać się z politykami, którzy reprezentują nasze interesy w Unii. 
 
 
Obchody Dnia Europy w Polsce 
W Polsce Dzień Europy obchodzony jest w okolicach 9 maja, bowiem impreza trwa nawet kilka dni. W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu budowane jest Miasteczko Europejskie z wieloma atrakcjami związanymi z działalnością Unii Europejskiej. Są konkursy, występy muzyczne, gry miejskie. 
 
Organizatorem jest Fundacja Schumana, która prowadzi radosny pochód, czyli Paradę Schumana. Dzień Otwarty umożliwia natomiast zwiedzenie siedziby Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. 
 
We Wrocławiu Europejskie Miasteczko Obywatelskie organizowane jest w Parku Staromiejskim. 
Na specjalnie przygotowanej scenie odbywają się występy muzyczne i taneczne, przybliżające kulturę krajów europejskich. W namiotach i na stoiskach informacyjnych każdy z gości Miasteczka Europejskiego może zapoznać się z działalnością instytucji UE oraz prawami obywatelskimi w UE, oraz wziąć udział w licznych konkursach i zabawach. 
 
Podobne inicjatywy organizowane są w innych polskich miastach, jak Kraków, Gdańsk, Łódź, Toruń czy Poznań. W obchody dnia Europy często angażują się szkoły, które z tej okazji przeprowadzają rozmaite konkursy, debaty, konferencje czy przedstawienia. 
 
Warto pamiętać i wziąć to sobie do serca – Dzień Europy to wydarzenie jest apolityczne i nie ma związku z żadną partią. 

Dzień Unii Europejskiej przypada na 9 maja

 

Data tego święta jest związana z ogłoszeniem przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana planu, który dał początek Unii Europejskiej.

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki przypada na 15 maja

 

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma na celu promowanie polskiej sztuki. Zachwycając się zagranicznymi piosenkami albo obrazami , nie można przy tym zapominać, że nasza kultura także jest wartościowa i ma wiele uroku.

Dzień Niezapominajki przypada na 15 maja

 

Pomysłodawcą tego święta był redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski. Corocznie obchodzone jest ono 15 maja i choć związane jest przede wszystkim z przyrodą, to niesie również głębsze przesłanie, by pamiętać o ważnych chwilach.

Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci przypada na 17 maja 

 

Inicjatorem święta jest organizacja skupiająca telefony zaufania dla dzieci z całego świata. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na tę formę pomocy najmłodszym.

Dzień Kosmosu przypada na 21 maja

 

Święto ustanowione zostało z inicjatywy amerykańskich astronautów. Jego przesłaniem jest nie tylko upamiętnienie wysiłków związanych z poznawaniem przestrzeni kosmicznej, ale i zainspirowanie naukowców do dalszych działań.

Światowy Dzień Oceanów przypada na 8 czerwca

 

Ocean to bogaty i piękny świat, dlatego trzeba go chronić. Na pomysł święta wpadli Kanadyjczycy na początku lat 90. Oficjalnie przez ONZ uznane zostało w 2009 roku.

Światowy Dzień Żyrafy przypada na 21 czerwca

 

Czy to przypadek że Światowy Dzień Żyrafy obchodzony jest w najdłuższy dzień roku? Nie trzeba być Einsteinem, by skojarzyć to z szyją tego sympatycznego zwierzaka.

Dzień Kultury Fizycznej przypada na 22 czerwca

 

Aktywność fizyczna wpływa zbawiennie na cały organizm. Dzięki niej jesteśmy zdrowsi, silniejsi, pewniejsi siebie, weselsi. Prywatnie warto więc to święto obchodzić przynajmniej trzy razy w tygodniu – wyjść na rower, basen albo choćby długi spacer.

 

Źródło: https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych